Луцьк надзвичайно багатий на унікальні архітектурні пам`ятки та споруди, які розбавляють сірі вулиці. Однією з таких будівель у місті є вілла доктора Липинського – розкішна споруда відомого лікаря Володимира Липинського, яка збереглася до сучасності у чудовому стані, пише lutsk-future.com.ua.
Громадськість уже з давніх пір цікавиться життям та історією родини Липинських із Затурців. Але мало кому відомо про унікальну віллу, яка знаходиться у Луцьку і приваблює не лише своїм виглядом, але й цікавою історією.
Історія вілли Липинського
Ще на початку дев’ятнадцятого століття вулиця Богдана Хмельницького в Луцьку вважалась окраїною міста. Раніше на території школи був розташований єврейський цвинтар. Лише наприкінці дев’ятнадцятого століття вулиця почала замітно розбудовуватися. Вже тоді вона стала популярною та престижною ділянкою, де заселялися інженери, адвокати, лікарі тощо.
Велика частина земель біля єврейського кладовища була к власності римо-католицької кафедральної капітулі. Землю найчастіше продавали заможним купцям, які використовували їх у різних цілях.
На початку двадцятого століття, у 1923 році, Ольга Полонська продала ділянку на Богдана Хмельницького Володимиру Липинському. На ділянці був розташований невеликий дерев’яний будинок і майже зруйнована шопа. Будинок був непридатним для комфортного життя, проте це не зупинило Липинського. Він розібрав усі стіни будівлі та побудував нову шопу. Через деякий час він орендував один гектар лугів над річкою Стир.
Липинському припала до душі територія і тому він замовив проєкт садиби у львівського архітектора Олександра Лушпинського.
Олександр Лушпинський був одним із найпопулярніших архітекторів Галичини на той час. У своїй творчій діяльності він намагався відновити та знайти народний стиль. Він автор низки унікальних споруд на Львівщині та Волині.
Особливості вілли Липинського в Луцьку
Проєкт будинку для Володимира Липинського було затверджено у 1927 році. Практично через рік садиба була збудована.
Вілла Липинського має чотири великі колоди на головному фасаді, кутовий балкон, з якого можна було побачити вулицю. Особливістю, яка відрізняє віллу від інших споруд Луцька того часу, є наявність дворівневої тераси.
Віллу Липинського справедливо вважали найкращою садибою Луцька у двадцятих роках минулого століття.
Будівельними роботами займався луцький архітектор Казимир Школьницький. Він старався відтворити проєкт та врахувати всі особисті побажання Володимира Липинського.
Над будівництвом садиби та її території працювали найкращі тогочасні архітектори. Зокрема, у 1935 році ще один відомий львівський архітектор Казимир Теодорович (за його проєктом у Львові було відновлено культовий кінотеатр «Коперник) розробив проєкт паркану спеціально для будинку доктора Липинського.
Огорожа збереглася у чудовому стані до XXI-го, проте деякі її елементи було замінено.
Для сучасників вілла доктора Липинського – чудова окраса нашого міста зі своєю унікальною історією та цікавим архітектурним рішенням.
Фото: Волинські новини