IT-компанії в Україні з початком російського вторгнення переважно працюють у західній частині держави. Ця галузь є однією з небагатьох, яка спромоглася швидко поновити повноцінну роботу, а також підтримала економіку України валютними надходженнями. У 2022 році сервісні ІТ-компанії, за оцінкою фахівців, додали 20 мільярдів гривень податків, пише lutsk-future.com.ua.
Компанія Sigma Software – одна з провідних у напрямку. Вона у списку ТОП-20 найбільших IT-компаній України. Рейтинг DOU свідчить, що з Sigma Software співпрацювало на різному рівні понад 1500 фахівців в офісах Харкова, Львова, Києва, Одеси та було більш за 420 вакансій. У Луцьку також запрацював офіс корпорації, що дає надії на успішний розвиток сектору місті, але наразі ситуація залишається стабільно задовільною.
Евакуація
Переважна частина працівників галузі, які жили в Києві, Одесі, Харкові, Сумах, Дніпрі та інших містах з початком масштабного вторгнення почали шукати варіанти для переселення у безпечні місця. Невеликі міста виявилися одними з таких можливостей. Волонтерська група організувалася в перші години війни, змогла допомогти людям. Евакуаційні автобуси з Харкова курсували навіть у найважчі дні. Згодом співробітники Sigma Software оперативно виїхали.
Частина людей певний час перебувала в санаторіях та на заміських базах відпочинку західної України. Львівський офіс прийняв найбільше фахівців. Згодом почали прибувати й до Луцька. Офісні приміщення намагалися максимально використовувати як робочий простір, переконавшись, що у всіх є житло.
За кордоном опинилося близько 20% фахівців компанії. Вони перетнули кордон під час загальної мобілізації та опинилися у Польщі, Угорщини, Швеції, Німеччини.
Sigma Technology долучилася до допомоги з поселенням і організацією роботи переселенцям в Угорщині. Все ж частина українців не захотіла покидати свої оселі та залишилися на території Харкова та Києва. Згодом корпорація почала успішно діяти, налагоджувати роботу по усіх областях нашої держави.
Відкриття офісу Sigma Software у Луцьку
Запуск офісу на Волині було заплановано ще у 2021 році. Такому рішенню підштовхнули два великих університети з технічною освітою та статус міста як одного з найкомфортніших міст України. У 2022 році, коли багато фахівців Sigma Software були змушені переїхати в західні регіони України, питання відкриття луцького офісу виявилося актуальним.
Офісні приміщення були повністю спроєктовані та оздоблені у стилі Sigma Software Nordics. Як і в усіх наших офісах, тут є окремі кімнати для мотивації до відданої роботи, зустрічі та кімнати Skype для спілкування та обговорень.
Керівник луцького офісу Олександр Марчук пояснив, що Офіс розрахований на 30 співробітників та в перший день офіційної роботи уже виконували обов’язки 10 фахівців. У наших планах – збільшення локальної команди, співпраця з луцькими університетами та організація заходів технічної спільноти. Згодом компанія почала пошуки PHP, Java, Full-Stack розробників та інших фахівців з можливістю роботи в офісі чи віддалено.
Варто зазначити, що одночасно з відкриттям офісу на Волині запустили його й у Чернівцях. Попри те, що троє фахівців Sigma Software живуть саме на Буковині, компанія донедавна не мала короткострокових планів щодо відкриття офісу в цьому місті. У березні керівники зрозуміли, що чернівецька команда значно виросла, і вирішили, що їм потрібне місце для роботи. Приблизно за місяць інфраструктурна команда знайшла та облаштувала новий офіс в історичному центрі Чернівців.
Швидко запущені офіси мають усі шанси мати довгу історію. Три технічні вишу та кілька приватних ІТ-шкіл створюють відповідний пул випускників технічних спеціалістів, які можуть приєднатися до ІТ-працівників. Красива старовинна архітектура, зручна міська інфраструктура, велика кількість місць для відпочинку спонукають залишитися в цьому місті. У офісі 18 робочих місць, кімната для перемовин і невеликий Sigma Club.
Фахівцям подобається й офіс у Луцьку. Він має багато переваг. Споруда розташована посередині однієї з головних вулиць, до нього дуже зручно добиратися з будь-якої частини міста. По-друге, в офісі є кімнати для переговорів і Zoom-дзвінків, лаунж і обідня зони, відкритий майданчик для чаю та кави. Загалом, це ідеальний баланс для ефективної роботи та командної співпраці.
Нові вакансії
Луцький офіс тільки планує збільшувати кількість фахівців. Команда постійно шукає нових учасників. На початку березня 2022 року вакансій було менше, але згодом.
Загалом в Україні корпорація відкрила 144 позиції. Керівництво активно стежить за успіхами фахівців як локальних, так й українців, що зупинилися у Європі (Румунії, Польщі, Болгарії, Угорщині, Португалії), а також у державах Центральної і Латинської Америки.
Усі співробітники мають змогу обрати варіант щодо роботи у віддаленому режимі. Розміри виплат та їхній перегляд оговорюються в організації залежно від конкретного випадку.
Підкачка скілів
Компанія Sigma Software активно підтримує навички співробітників на високому рівні. Запускаються регулярно групові та індивідуальні інтернатури. Sigma Software University намагається реалізувати більшість програм для ІТ-початківців, що стартували ще до війни. Серед них функціонують й кемпи – безкоштовна освітня ініціатива компанії. Ініціатива надає змогу студентам здобути високий рівень для початкових кроків в професії. Найкращих студентів у разі успішного завершення навчання рекомендують до профільної інтернатури в Sigma Software. Існує й можливість для початківців отримати досвід на реальних проєктах компанії. Високі показники згодом дозволяють отримати запрошення на позицію Junior фахівця в компанію.
Кемпи за напрямами JAVA та PHP функціонують постійно навіть після того, як учасники опинилися у безпечних місцях та виконали усі умови для навчання. Освітній процес триває за напрямами Angular, Node та NET. У компанії також й розглядають запуск нових соціальні ініціативи з JS, .NET тощо.
Плани щодо успішної реалізації
Фахівці Sigma Software у Луцьку мають намір зробити свій внесок у розвиток. ІТ вважається у місті однією з тих галузей, які попри воєнний стан не припиняють приносити значні кошти до бюджету. Клієнти розміщують в Україні проєкти та замовлення на розробку програмного забезпечення. Це дозволяє підтримувати стабільний рівень доходів та зберігати робочі місця.
Волинь не можна назвати найпривабливішим краєм для інвестицій у цю галузь, але все перспективи є. З відкриттям луцького офісу з’явилася унікальна можливість значно прискорити відповідний темп розвитку, якщо ІТ-галузь та ІТ-фахівці матимуть змогу й надалі працювати.
Все ж варто враховувати той факт, що українські ІТ-фахівці за кордон під час дії воєнного стану не отримали можливості масово виїжджати за кордон, тому існують ризики, що великі корпорації ухвалять рішення частково переорієнтовуватися на інші країни.
Представники галузі вірять, що уряд та компанії зможуть домовитися профільними асоціаціями. Спільні рішення дозволять покращити умови, за яких сектор зможе утримати зростання видатків та не втратити замовників.