Субота, 27 Квітня, 2024

Лютеранська кірха — поєднання історії та сьогодення

В історико-культурному заповіднику “Старий Луцьк” розташована пам’ятка архітектури — Лютеранська кірха. Це споруда з унікальною історією, яка зберегла культуру та мистецтво того часу, пише сайт lutsk-future.com.ua.

Церква величається завдяки архітектурі, що збереглася з минулого століття. Реставрація сучасними матеріалами надала їй яскравий вид, допомогла краще зберегти та залишити відбиток нового покоління.

Церква виконана у неоготичному стилі. Вона облицьована жовтою клінкерною цеглою. Над входом височить дзвіниця, а над нею — шпиль, висота якого сягає 24 метри. Вікна стрілчастої форми, арки, різьблені деталі та готичні елементи передають культуру того часу. Церква велика та велична, вона чудово доповнює панораму старого Луцька.

Історичні дані

Історія Лютеранської кірхи бере свій початок з XVIII століття та відбивається у кожному поколінні. Короткий екскурс дозволить краще зрозуміти цю будову.

  1. У 1741 році зведено костел Діви Марії ордену кармелітів. За історію свого існування він двічі зазнавав пожежі. У 1845 році руйнування були настільки сильними, що будівля реконструкції не підлягала.
  2. У 1866 році Волинь опинилася під владою Російської імперії, яка не здатна була самостійно реконструювати зруйновані будівлі. З метою відтворення культурних пам’яток почалося активне залучення іноземних колоністів. На Волинь прийшли німці. Їм висувалася умова, що окрім відновлення церкви, вони зобов’язуються вимостити бруківкою прилеглу вулицю.
  3. У 1905 році закінчились роботи з відновлення Лютеранської церкви, і вона стала головним храмом усього повіту.
  4. Під час Першої та Другої світових війн німці повернулися на свою батьківщину, залишивши будівлю у запустінні та частковому руйнуванні.
  5. У період Радянського Союзу церковна будівля пустувала до 1951 року, доки влада не віддала її для Волинського обласного державного архіву.
  6. Наприкінці 80-х років будівля була визнана пам’яткою архітектури, але відновлювати її не поспішали через відсутність фінансування.
  7. Тільки у 1991 році, після проголошення незалежності України, баптистська церква розпочала реставрацію будівлі.

На сьогодні, кірха повністю відновлена та є функціональною будівлею.

Що змінилося з реставрацією

Руйнування, що були спричинені під час Першої світової війни, були повністю усунуті. Замінено фасад, відреставровано деякі елементи декору та встановлені вітражні вікна. Усередині будівлі зберігся проповідницький амвон, місце для хору, вівтар та вузькі коридори.

Лютеранська кірха — це чинна церква, де проводять богослужіння християни-баптисти церкви “Дім Євангелія”. Вони не тільки відновили та зберегли будівлю, а й підтримують її в чистоті, зберігаючи все, що в ній знаходиться.

Перше враження про богослужіння залишає змішані почуття. Тут яскраво простежується лютеранський почерк, який виражається в архітектурі будівлі, та вчення баптистів, що звучить з амвона. Гостям міста варто хоч раз побувати на богослужінні в Лютеранській кірсі, щоб відчути слід історії у сучасності.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.