Вівторок, 19 Березня, 2024

Костел Марії Магдалини та монастир боніфратрів у Луцьку: чому місто втратило споруду?

Костел Марії Магдалини та монастир боніфратрів у Луцьку вважається першим комплексом місцевого осідку боніфратрів. Боніфратри – це орден Римо-Католицької церкви, який у Луцьку проіснував недовго. Зокрема сама комплексна будівля не збереглася до наших днів. Відомо, що монастир було побудовано у середині сімнадцятого століття на перетині вулиці Замокової та Троїцької у Луцьку, пише lutsk-future.com.ua.

Унікальний комплекс боніфратрів перестав існувати вже у кінці вісімнадцятого століття. Тоді будівля зазнала масштабної пожежі, внаслідок якої як і костел, так і монастир повністю згоріли. Після цього осідок перевели до фарного костелу Святого Якуба. 

Недовго проіснував і луцький конвент боніфратрів: у другій половині дев’ятнадцятого століття його скасували, а руїни їх приміщення було продано.

Історія заснування унікального комплексу в Луцьку 

Упродовж 1620-1630 видатний Балтазар Тишка був каноніком у Луцькій капітулі. Він активно сприяв культурному розвитку міста і залучав різноманітні матеріальні ресурси, щоб реалізувати свої благодійні проєкти на благо Луцька. Одним із його найбільш масштабних проєктів було заснування осідку боніфратрівського ордену в Луцьку. 

Прийнявши рішення, луцький єпископ Андрій Гембицький запросив представників ордену до міста. На той час, на початку сімнадцятого століття, біля вулиці Замкової та Троїцької, неподалік Окольного замку, височіла церква Святого Миколая. Споруда вважалася головним храмом луцьких вірян, адже Святий Миколай до сих пір вважається найсильнішим захисником Луцька.

Проте після набігу татар, у 1617 році, церква повністю згоріла. Руїни храму вирішили використати на зведення корчми, а храмові поховання викинули у місткий вал. Така самодіяльність міщанина Романа Тропка, який отримав погост в оренду, викликала бурю негативу. Саме тому місцевий підкоморій Григорій Четвертинський подав за це судову скаргу. Вже у 1639 році територія, на якій раніше стояла церква, перейшла у власність луцької капітули.

Кінець епохи: чому монастир та костел перестали існувати? 

У 1781 році в Луцьку трапилася масштабна пожежа, яка спалила до тла монастир та костел. На жаль, наслідки пожежі були настільки серйозними, що будівля не підлягала відновленню. Аби забезпечити існування конвенту в майбутньому, міська кафедра прийняла рішення передати ордену костел Святого Якуба, який знаходився в зовсім іншій частині міста.

Відтоді костел Марії Магдалини перестав існувати. Монастир перенесли до іншого місця, де для нього спеціально збудували окреме приміщення. Неподалік нього був розташований новий шпиталь. 

Із цього часу монастирський комплекс складався із костелу Святого Якуба та декількох господарських кам’яниць.

Пожежа у 1781 році не була останньою: в 1845 році в Луцьку знову трапилась загальноміська пожежа. Її наслідки були більш трагічними, оскільки тоді згоріла більшість монастирів та костелів цієї частини міста. Особливо постраждав боніфратрівський комплекс. Саме це стало поштовхом до скасування конвенту. Причиною остаточного знищення осідку в Луцьку стала його касація в результаті спеціальних переслідувань російською владою всіх католицьких інституцій.

Унаслідок цього, всі боніфратрівські будівлі та приміщення вирішили використовувати у військових цілях. У монастирі облаштували військовий госпіталь, а костел (він на той час зберігся у вигляді руїни) вирішили використати як майстерню або складське приміщення.

Через деякий час приміщення монастиря перебудували під житло, в якому навіть мешкали луцькі євреї. У 1858 році костел викупив Юзеф Крашевський, а згодом Ґродецький. У результаті приміщення знову потрапило до рук євреїв, які розібрали старовинну пам’ятку, щоб добудувати собі помешкання на руїнах монастиря. вже у  1869 році руїни костелу повністю зникли.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.