Луцький замок – архітектурний гігант, міць оборони, велич і краса, що з часів Середньовіччя до сьогодні вабить гостей із різних країв. Донині за середньовічними мурами лунає брязкіт шабель та важких обладунків. Монументальну споруду відносять до переліку найкрасивіших історичних замків України, що, до речі, слугувала в свій час резиденцією останнього правителя Галицько-Волинського князівства. А згодом й отримала ім’я на честь свого великого князя. Щороку в замку Любарта проводять фестивалі, поєдинки, кубки з середньовічних боїв. А віднедавна тут відкрилася завіса загадок історії періоду в пів тисячі літ – підземелля Окольного замку, пише сайт lutsk-future.com.ua.
Куди ведуть середньовічні ходи?
Переживши усіх володарів і зодчих, Луцький замок чудово зберігся. За планом трикутноподібна споруда й через сім століть вражає міцністю і неприступною величчю: середньовічні оборонні стіни на вершині невисокого пагорба, поєднання ренесансу і готики, легенди, невідомі кімнати і ходи. Історичні дані свідчать, що під цими мурами – мережа вражаючих підземних лабіринтів. Від фортеці на березі Стиру до чи не під кожною історико-культурною спорудою: монастирями, церквами, колегіумом, давніми навчальними центрами.
Захоплюючі і страхітливі…
У розбудованій мережі підземних переходів розміщені сакральні об’єкти: гробниця, трапезна, в’язниця. Найбільш таємничі пов’язані з луцьким костелом святих Петра і Павла. Вражаючою є висота цих коридорів, що подекуди сягає 6-ти метрів. За переказами, ці підземні ходи сполучали Старе місто із сусідніми фортецями й містами.
А ще подейкують, що місцевий князь був закоханий у княгиню Бушу – доньку князя Лева ІІ, останнього потомка Короля Данила. Життя красуні обірвалось дуже рано. Не судилось дівчині побачити зведений замок. Свої щирі юнацькі почуття Любарт зберіг на все життя, не забуваючи до останнього дня імені першої коханої. До неї на могилу він носив свіжі квіти, тож душа покійниці знайшла світлий спокій. Цю легенду обрали для паломництва. І замок став місцем, куди традиційно поспішають місцеві молодята, щоб піднятись на вежу для спільної молитви, що нібито назавжди збереже кохання в їх палаючих серцях.
Втім, це ще не все! Як розповідають у Луцьку, трапилась в замку і ще одна пригода, щоправда, досить лячна і страшна…Відтоді щоночі в підземеллі чути голоси двох дівчат, душі яких живуть у стінах.
Яку ж іще правду приховують від нас ці давні, малодосліджені мури? Можливо, в тих підземних коридорах досі не знайдені й безцінні скарби?
Зірки зійшлися через 20 років
Перлиною великої Волині давно цікавляться і дослідники із Польщі. Відтак представити архітектурне насліддя на належному європейському рівні вдалося, щонайперше, завдяки давній україно-польській співпраці, що триває вже 20 років поспіль.
Грантові кошти за умовою програми транскордонного співробітництва Польща-Україна зробили можливим виконання проєкту, відомого під назвою: «Нове життя старого міста: ревіталізація пам’яток історико-культурної спадщини Любліна та Луцька».
… і потягло як магнітом
У липні цього року місто сповістило про відкриття відреставрованої Вежі князів Чорторийських з оборонним муром і Монастирем єзуїтів. Знамениті лабіринти стали немов справжній магніт для любителів минувшини, бажаючих побачити, доторкнутись до нового музейного простору. На території легендарного замку над реставрацією та створенням маршрутів археологи трудилися роками. Нині у складі Окольного замку -18 кімнат та 4 підземні коридори. І тепер вони по-справжньому шокують:
- галереєю рицарства,
- експозицією навчального процесу чотирьохстолітнього колегіуму єзуїтів,
- мультимедійною системою з інтерактивним смарт-табло, що містить історію Луцька і Волині
- шоломами віртуальної реальності,
- силіконовою фігурою монаха-єзуїта,
- голограмою привида при вході.
“Реставрація та створення представлених музейних маршрутів відбулась за грантові кошти Євросоюзу й співфінансування з міського бюджету, на суму майже півтора мільйона євро”, – зазначив під час відкриття відомий архітектор Василь Дузь-Крятченко.
Не минуло і двох місяців, як у місті запрацював новий музейний тренд – до замку потяглися черги зацікавлених лучан і туристів. Як повідомив луцький міський голова, Окольний замок вже відвідало більше 7 тисяч людей, принісши в бюджет міста понад 800 000 гривень.