Неділя, 8 Вересня, 2024

Архітектурні пам’ятки міста Луцьк

Місто Луцьк багате історичними архітектурними пам’ятками, розповідає сайт lutsk-future.com.ua. До нас приїжджають з інших міст та країн, щоб побачити їх на власні очі та дізнатися щось нове про них. Так які ж пам’ятки є в Луцьку?

Замок Любарта

Хто не знає замок Любарта? Напевно, всі колись чули про нього. Так, це той самий замок, який зображений на банкноті номіналом 200 гривень.

Луцький замок – це пам’ятка архітектури та історії національного значення. Один з найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків. Найстаріша споруда Луцька, яка пережила навали ворогів, пожежі, забуття.

Замок був побудований у 1340-1383 роках князем Дмитрієм-Любартом. Це один із двох частково збережених замків Луцька. Його вежі та мури збудовані готичною системою кладки цегли. Загалом на замок використано до 5 мільйонів цеглин.

Кожен охочий може відвідати це місце, придбавши вхідний квиток.

Лютеранська кірха

Ще одна не менш визначна архітектурна споруда Луцька це – Лютеранська кірха. Одна із небагатьох пам’яток готичної архітектури на Волині. Її фундамент був закладений 24 червня 1906 року на кошти церковної громади німецьких колоністів. До цього тут стояв монастир Кармелітів. У 1907 році храм було освячено. Впродовж 1927-1928 років поряд було збудовано ще дві муровані будівлі, в яких розташувалися: адміністрація при вході, квартира пастора та школа на 250 учнів. Однак, з початком другої світової війни німецькі колоністи були виселені з Волині. В їхньому храмі радянська влада розмістила сховище документів Волинського обласного державного архіву, а в будинку пастора адміністрацію цієї установи й читальний зал. Спокійне і тихе життя храму було порушене в 1960 році, коли над Луцьком пронеслася буря. Вона зламала й кинула на землю високий центральний шпиль кірхи. Ще більше збитків завдала пожежа, що відбулася на 10 років пізніше.

Сьогодні пам’ятка архітектури Лютеранська кірха належить євангельським християнам-баптистам під назвою «Дім Євангелія». З 1998 року при церкві діє недільна школа для дітей. Також громада займається місіонерською діяльністю. Пастором є Краснецький Юрій.

Будинок скульптора Голованя

Остання архітектурна споруда, про яку ви зараз дізнаєтеся це – будинок скульптора Голованя, неофіційно «Луцький будинок з химерами» – архітектурна пам’ятка сучасності, розташована на території Історико-культурного заповідника «Старий Луцьк» на березі річки Стир. Проект будинку розробив волинський архітектор Ростислав Георгійович Метельницький. Збудований скульптором Миколою Голованем.

За задумом Ростислава Метельницького, Микола Головань міг прикрашати будинок на свій розсуд власними скульптурами, барельєфами тощо. Спочатку діяльність скульптора наражалася на перевірки влади, але в часи перебудови будинок почав набувати сучасного вигляду – рясно прикрашеної як зовні, так і всередині, споруди. Будинок належить заповіднику та не приватизований скульптором. Будинок і подвір’я відкриті для нерегулярних екскурсій, які проводив сам Микола Головань.

Микола Головань помер 1 лютого 2022 року. Його дружина Тамара згодом повідомила про плани відкрити в будинку музей. У липні 2022 розпочався ремонт фасаду та впорядкування прибудинкової території. Вдова скульптора відкрила для туристів не лише подвір’я, але й внутрішні кімнати будинку.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.