Неділя, 28 Квітня, 2024

Видатні містяни, в честь яких названі вулиці Луцька

Практично в кожному місті вулиці носять імена видатних осіб, які мали значний вплив на розвиток різноманітних сфер життя та діяльності людини. Часто вулиці називають на честь видатних жителів міста, в знак пошани та пам’яті. Зокрема в Луцьку є низка вулиць, які названі іменами відомих мешканців. Кожна з них є унікальною та має свою цікаву історію, пише lutsk-future.com.ua.

Вулиця Лесі Українки

Вулиця Лесі Українки – це центральна пішохідна вулиця Луцька, названа на честь видатної української поетеси. Хоча сама Леся Українка не провела в Луцьку все своє життя, але, незважаючи на це, вона залишається однією з найвидатніших місцевих жителів. У місті на честь поетеси названо не лише центральну вулицю, але й університет, є музей, пам’ятник та донедавна знаходилась природнича пам’ятка «Лесин Ясен». 

Історія життя в Луцьку Лесі Українки розпочинається ще у 1879 році, коли в місті тоді вперше оселилася її родина. Луцьк вважають домашнім містом відомої поетеси, саме тут вона провела безліч років свого життя, написала свою першу поезію «Надія» та часто згадувала місто в листах та творах.

Окрім хороших спогадів, із Луцьком асоціюється один із найгірших моментів життя Лесі. Є версія, що саме в Луцьку на свято Водохреща Леся Українка захворіла на тяжку недугу – туберкульоз кісток.

Вдруге Леся Українка повернулась до Луцька у 1890-1891 роках. Тоді вона проживала на вулиці Кафедральній, 23, де сьогодні знаходиться «Лесина вітальна», а неподалік кафедральний собор Петра і Павла. Саме там поетеса активно займається вивченням іноземних мов та фольклористикою. Зокрема історію свого життя в Луцьку Леся Українка розповідає у вірші «Віче».

Центральна вулиця, яка зараз названа на честь видатної жительки Луцька, впродовж свого існування мала безліч різноманітних назв. Проте на початку 1990-х та до сих пір вулиця носить ім‘я чи ненайвідомішої жінки України та Луцька зокрема, яка мала значний вплив на розвиток української культури.

Вулиця Конякіна

Не кожен місцевий житель Луцька знає, хто такий Конякін та чому на честь нього названа одна з вулиць міста.

Конякін Олександр Федорович – радянський офіцер, Герой Радянського Союзу, капітан, командир стрілецького батальйону, який під час Другої світової війни виявив надзвичайний героїзм та сміливість у битвах, які відбувалися під Луцьком.

Олександр Конякін був за національністю росіянином, він не проживав у Луцьку. Проте пам’ять про нього зберігають у місті до сих пір. 

Він був командиром батальйону 271-го стрілецького полку 181-ї стрілецької дивізії Українського фронту. У боях за плацдарм, на лівому березі річки Стир, він відрізнявся особливою рішучістю та героїзмом. Зокрема 22 лютого 1944 року його батальйону вдалося відбити дванадцять контратак противників та знищити майже шістсот ворожих солдатів та офіцерів. 

Уже 9 березня 1944 року батальйон Олександра Конякіна заволодів шосейною дорогою Ковель-Луцьк, що знаходилась у селі Сирники.

Олександр Конякін, як командир батальйону, завжди був попереду, активно долучав радянських солдатів власним прикладом в битвах. В одній їх жорстоких сутичок він знищив низку ворожих солдатів та офіцерів, тим самим змусив ворога втекти. Проте цей бій став фатальним для Конякіна: він був важко поранений і 9 березня 1944 року помер від складних ран. 

Конякіна поховали в Луцьку на меморіальному комплексі Вічної слави. На його честь назвали магістральну вулицю міста, яка була збудована в 70-80 роках двадцятого століття на землях колишнього танкодрому.

Вулиця Гордіюк

Ще одна магістральна вулиця Луцька, яка пов’язана з радянською ідеологією і носить ім‘я місцевої жительки – Домни Гордіюк. 

За джерелами відомо, що Домна Гордіюк – сімнадцятирічна комсомолка, активна учасниця першотравневої демонстрації, яка відбулась 1935 року у Колках. Дівчина трагічно загинула: її застрелила польська поліція. На жаль, детальна інформація та біографічні дані про Домну не збереглися.

Проте на честь пам’яті молодої, але надзвичайно відважної дівчини Домни Гордіюк було названо вулицю під час її забудови у 80-х роках минулого століття.

Вулиця Липинського

Вулиця названа на честь В‘ячеслава Липинського знаходиться в Луцьку неподалік від торгівельно-розважального комплексу «Порт Сіті».

Мало хто з місцевих жителів знає, хто ж такий В‘ячеслав Липинський і чому в його честь названа одна з вулиць Луцька.

В’ячеслав Казимирович Липинський  – відомий український діяч, історик, який народився у селі Затурці, Волинської області.

На той час Волинь заходилась у складі Російської Імперії. В’ячеслав Липинський навчався в гімназії міста Луцька, а після військової служби він вступив до Ягеллонського університету, який знаходиться в Польщі.

Після завершення навчання від одружився, незабаром повернувся. Перед початком Першої світової війни, В’ячеслав Липинський брав активну участь у створенні українського політичного центру не на території Росії. У 1914 році його об’єднання стало “Союзом визволення України”.

Після Лютневої революції, Липинський познайомився із майбутнім гетьманом – Павлом Скоропадським. Саме тому разом із ним вони створили опозиційну коаліцію.

Згодом Липинський став послом Української Держави в Австрії. За кордоном він проживав більше п’яти років, але через погіршення стану здоров’я був змушений покинути Австрію. Перед смертю він побував у Луцьку, завжди захоплювався цим містом і залишав лише теплі спогади про нього, оскільки саме тут пройшло його дитинство та спокійні роки.

Вулиця Братковського

У Старому місті Луцька ви зустрінете вулицю Братковського, яка веде до Костелу Святих Петра і Павла та до В’їзної вежі Замку Любарта. Проте, чи знаєте ви, хто такий Данило Братковський та як він пов’язаний із Луцьком?

На відміну від багатьох інших видатних постатей Луцька, його життя обірвалося саме в цьому місті.  Данило Богданович Братковський – видатний український письменник, активний громадський діяч, відчайдушний борець за православ’я та захисник прав українців.

Детальна інформація про його життя та біографія, на жаль, не збереглась до наших днів. Проте відомо, що Братковський тісно спілкувався з видатним гетьманом Іваном Мазепою та брав участь в антипольському повстанні. Згодом його заарештували в місті Ізяслав, що в Хмельницькій області. 

У листопаді 1702 року Данила Братковського було страчено на площі Ринок у Луцьку. Саме тому на честь видатного українця названо одну з центральних вулиць міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.