Субота, 27 Квітня, 2024

Привиди, скарби та історія кохання: легенди Луцького замку

Існує стереотип, що красиві замки, палаци та фортеці розташовані за кордоном. Проте, й в Україні є на що подивитись. Одна з таких історичних пам’яток стоїть в Луцьку, що на Волині. Замок Любарта, який ще називають Луцьким замком, є однією із багатовікових споруд в Україні, пише сайт lutsk-future.com.ua.

Хто заснував

Луцький замок названий на честь свого засновника Дмитра Любарта, сина литовського князя Гедиміна. Будівництво фортеці почалося між 1340 і 1384 роками, але завершили його лише за правління князя Свидригайла після 1430 року.

Будували замок за єдиним проєктом, втім неозброєним оком помітно, як готичний стиль переходить в ренесанс, який в ті часи панував у Європі. Фортеця має форму трикутника, який прикрашають три вежі: В’їзна, Владича і Стирова. Вони мають вузькі гвинтові сходи й високі сходини, завдяки, яким захисники в давнину могли успішно обороняти замок.  

Легенди замку

Луцький замок оповитий багатьма легендами, міфами та оповідками. Одна з таких розповідей стосується волинської княжни. Фортеця мала стати подарунком для княжни Агрипини, з якою одружився Любарт. Але жінка померла рано, так і не дочекавшись дарунка князя. Любарт довго тужив за коханою дружиною, та все ж продовжив будувати замок. 

Побутує думка, що для зміцнення мурів будівельники додавали в бетон курячі яйця. Саме така хитринка посприяла тому, що замок Любарта вцілів та зберіг свій первинний вигляд до наших днів.

Існує повір’я, що Любарт заховав в стінах замку прокляті скарби. Хто їх знайде – не зможе винести із фортеці. Проте коштовності можна подвоїти, якщо перед в’їзною вежею потерти 200 гривень, на яких і зображений Луцький замок. 

Стіни замку зберігають не лише відгомін історичних подій, а й відбитки історичних постатей. Наприклад, на одній із цеглин фортеці можна знайти автограф сестри Лесі України – письменниці та літературознавця Ольги Косач. Донька Олени Пчілки, яку ще знають як Олесю Зірку, лишила короткий відбиток “Ольга Косач 1891”.

З Луцьким замком пов’язана й трагічна історія. В одному з переказів йдеться про дівчину Оксану, в яку закохався комендант фортеці, але вона не відповіла йому взаємністю. Той, щоб помститись, змусив дівчину страждати. Солдати жорстоко познущались з Оксани, а тіло розрубали на маленькі частини. Після цього в замку й з’явився привид жінки, яка щоночі блукає містом, шукаючи частини свого тіла.

Що подивитись на території

Нині Луцький замок є національною пам’яткою та туристичною точкою. А у 2011 році він навіть потрапив до 10 найкращих палаців та замків України. На території відвідувачам пропонують багато цікавих занять. 

На території фортеці діють музеї: книги та дзвонів. В останньому зберігається найстаріший дзвін України. Його виготовили на Волині в часи Богдана Хмельницького. Тоді всі дзвони переплавляли на гармати, лише цьому пощастило вціліти.  А ще в одній із веж збереглись стародавні каміни, які все ще справні. 

У замку Любарта постійно відбуваються виставки, проводять екскурсії та інші культурні заходи. А влітку 2023 року на території фортеці організовували лицарські бої.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.