Усі міста та села України мають власні цікаві та містичні легенди. Деякі пов’язані з утворенням території, деякі ні. Lutsk-future розповість декілька найцікавіших історій, які пов’язані з нашим рідним містом.
Легенда про Оксану
Безсумнівно, історії про привидів є найцікавішими не лише серед лучан. Напевно, усі місцеві жителі полюбляють “лякати” своїх друзів чи знайомих, які приїхали у місто вперше, містичними легендами.
Особливо такі історії розповідають під час екскурсій Луцьким замком та підземеллями.
Про перстень дівчини Оксани, яку порубали за наказом коменданта замку Любарта, чули всі. За легендою, чарівна дівчина дуже сподобалася коменданту. Вона жила поруч зі старовинною спорудою та за її красою часто спостерігав чоловік. Він намагався покорити серце юної Оксани, але вона не відповідала взаємністю. Тоді, розгніваний комендант наказав своїм підлеглим розрубати дівчину, а перед цим над нею жорстоко знущалися. Дрібні частини тіла нещасної красуні розкидали, а вже наступної ночі знайшли тіла декількох охоронців замку. Тривалий час на території замку та Старого міста без жодного сліду зникали військові. Переляканий комендант наказав якнайшвидше знайти усі рештки тіла Оксани. Віднайдені були практично усі рештки. Також, не змогли відшукати одежу та перстень дівчини. За оповідками, не можна ні в якому разі купувати чи приймати в дар ту прикрасу. Кажуть – біди вона приносить дуже багато.
Важкун
Більшість старожилів та тих, хто знається в історії Луцька знає, що наше місто збудоване фактично на кістках. А ви чули про привида Важкуна? За місцевими розповідями, цей демон мешкає саме у мікрорайоні Старе місто. Важкун знаходить свою жертву у темних перехрестях, “сідає” їй на шию шепоче: “Тобі важко?”. Найпоширеніша та неправильна відповідь – так. Тоді ця неспокійна душа наче набирає ще більше ваги та з часом цілком виснажує жертву. Деякі оповідачі розповідають, що Важкун може навіть вбити. Правильною та точною відповіддю для спасіння від цього демона буде “Ні, не важко”. Ця відповідь “обеззброїть” Важкуна й він незабаром відступить. Головне – витримати його вагу упродовж деякого часу.
Грішні монахи
Сучасна пішохідна вулиця Лесі Українки, колись була монастирською дорогою. У прадавні часи наше місто вважалося містом монастирів. Ієзуїтський монастир був чоловічим й через тунелі цієї будівлі ходили монахи до монастиря бригідок. Під час того, як тунель забився, у ньому знайшли два чоловічих. Згідно з минулих досліджень, один з монахів йшов в сторону Бригідок, а другий – в протилежну.
Деякі екскурсоводи впевнені, що коли в каналізаційній системі чутні звуки – це ходять душі вдоволеного та невдоволеного монахів.
Донька Вітовта
Згідно з дописів істориків, донька Вітовта не була красивою: в неї були довгі руки та дещо не правильні риси обличчя. Проте, син Дмитра Донського Василь, який гостював декілька тижнів у Луцьку, закохався у Софію. До речі дівчина відповіла цілковитою взаємністю.
Чутки про ймовірний шлюб Василя та Софії швидко дійшли й до короля Польщі, який одразу ж запідозрив вигоду у цьому шлюбі. Ягайло був впевнений, що такий союз не є щирим, а створюють лише для того, аби Вітовт отримав підтримку Москви. Князя литовського терміново викликали до Польщі, але той відправив замість себе боярина Купку. Чоловік повинен був розповісти про неймовірне кохання доньки князя, але ця звістка обурила Ягайло. Він кинув Купку за ґрати й той помер у муках.
Дізнавшись про такі жахливі тортури, від яких загинув підлеглий, Вітовт розлютився та зібрав у місті Гродно чималу кількість не мнеш обурених князів, боярин та дворян. Разом вони розпочали складати план помсти.
Люди Вітовта мали проникнути у Вільно й напасти на охорону брата короля, але Корибут здогадався про хитрий план й влаштував облогу.
Князь литовський через таке викриття був вимушений терміново покинути князівство. За допомогою, а саме за порятунком для доньки Софії, Вітовт звернувся до Ордену хрестоносців. Усіх членів родини поселили окремо, а наречений доньки князя довгий час “ламав” голову над тим, як врятувати кохану з неволі.
За деякий час Василь прибув до Ордену, де неочікувано для всіх, боярин Олександр віддав наречену сину московського князя.
Привиди у підземеллі
Тунелі під костелом Петра і Павла мають не аби яку містичну історію про гробницю Магдалини Тализіної. Цікаво, але труни немає.
Олег Виноградов розповів, як одного разу, під час досліджень цієї гробниці, робили фотозйомку місцини. Дві фотографії були цілком нормальної якості, а дві такі, ніби плівка раптом стала поганою.
Також була ще одна історія: у підземеллі раптово перегоріли одразу півтора десятка лампочок. Тоді чоловік спустився вдруге туди, аби змінити лампочки разом з помічницею. Прибувши до підтопленого коридору на годину раніше, Олег примітив дивну пляму напроти (за декілька десятків метрів). Поставивши необхідний інструмент та драбину на місці, де почали перегорати лампочки, чоловік примітив, що дивна біла пляма з’явилася зовсім поруч. Проте, як тільки з’явилося світло від свічки – ймовірний привід зник так само загадково, як і з’явився.
Найцікавіше, за словами пана Виноградова було те, що після усіх пригод з плямою та раптовим перегоранням п’ятнадцяти лампочок, вони з помічницею чули, як ходять по воді. Чоловік зазначив, що характерні “льопання” по воді (коли ходять) були чітко чутні декілька разів, хоча хвиль не було. Пан Олег відзначив, що після цих випадків понад місяць ніхто не ходив по одному та в темряві підземеллям.
Привид у костюмі
По вулиці Ковельська, 18 знаходиться старовинний будинок. Його збудували ще на початку 20 століття. За розповідями місцевих, тут мешкає привид чоловіка у костюмі. Дехто з мешканців цього будинку каже, що бачили привида, який може стукати ночами. Вони навіть викликали спеціалістів з паранормальних явищ та священника.
Проте, деякі фахівці стверджують, що ця будівля була збудована на місці болота. А за століття до його появи, тут планували будуватися євреї.