П’ятниця, 29 Березня, 2024

Найстаріший будинок на Волині

У Волинській області знаходиться найдавніший дерев’яний будинок не лише регіону, але й України. Видатна пам’ятка стародавньої української архітектури знаходиться в селі Самари Ратнівського району Волинської області, пише lutsk-future.com.ua.

Дослідники вважають, що рік побудови будинку датується 1587 роком, що робить його найстарішою хатою на території всієї України. Будинок було виявлено ще у 1970 році відомим архітектором Сергієм Верговським.

Особливості найдавнішої хати України 

Найдавніша хата на Волині є рідкісним зразком старовинного житла українців. Будинок у Самарах є без сіней, але з курним опаленням. Стіни будинку складаються з соснових плах. Дах хати є двосхилим, на кроквах його вкрито соломою. На фронтонах знаходяться вітрові дошки, а у всій хаті є лише три вікна з дерев’яними засувками. Усередині будинку знаходиться курна глиняна піч, а поруч на стіні написана дата: «1587 рік». В інтер’єрі будинку є «приміст», на якому спали мешканці, дві лавки, жердки, світоч, на якому повністю сформовано регіональні ознаки.

Зараз найдавніший будинок Волині та України знаходиться в Національному музеї народної архітектури та побуту України, тому кожен охочий та зацікавлений має унікальну можливість поринути в неймовірну атмфосеру стародавнього житла українців.

Особливості стародавнього волинського житла

На Волині свого часу існували різні типи традиційного житла, але всіх їх об’єднували спільні риси та особливості. Прикладом цього є найдавніший будинок, що у селі Самари, який став прикладом та взірцем традиційної дерев’яної хати шістнадцятого століття. 

За зовнішнім виглядом сіл у Волинській області їх можна поділити на такі групи:

  •  поліські або північні села, які знаходяться в регіоні Волинське Полісся;
  •  південні: села, які розміщені на Волинській височині.

На північно-західній частині Волині житлові будинки будували переважно з дерева, в лісистих територіях – з глини, соломи та міксу дерева і каменю. Усі ці матеріали впливали не лише на загальну форму та вигляд будинку, але й на оформлення житла.

На північних селах Волині будинки будували переважно з дерева, із двосхилим дахом. Особливістю Волинських стародавніх будинків була курна хата. Така назва характеризує тип опалення: дим із печі виходим до приміщення, при цьому нагріваючи його та повільно проходив через спеціальний отвір у стелі. Дим виходив через піддашки.

Будинки на південній частині Волинських сіл переважно були дерев’яними, але вже з чотирисхилими дахами зі соломи, з низькою стріхою, яка чудово захищала житло від перегріву сонцем.

Зазвичай у будинках було три вікна: два спереду і одне на боці хати.

Найдавніший дерев’яний будинок України та Волині є чудовим прикладом стародавньої архітектури українців, саме тому це видатна пам’ятка, яка зберігає колорит та традиції наших предків.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.