Середа, 24 Квітня, 2024

Містечко Сокіл та його стародавні церкви

Село Сокіл (Стара назва – Сокуль) на Волині виявилося справжнім відкриттям. Його унікальна архітектура цікава для багатьох туристів, що захоплюються історією. У населеному пункті побудовані є унікальна мурована церква XV-XVI століття, дерев’яна церква 1853 року, костел 1907 року, мурований млин та вали замку-фортеці домонгольського періоду. Селище оточує мальовнича природа та річка Стир із широкою заплавою та старичними озерами.

У селі проживає орієнтовно до 800 мешканців. Такою ситуація була не завжди, оскільки ще століття тому жителів було вдвічі більше. Правила польської забудови на Сокіл поширювалося, тому у ньому можна було побачити не лише школи та храми, а й значну бібліотеку. Друга світова війна та радянська окупація, як і по всій Україні, негативно вплинули на розвиток містечка, пише lutsk-future.com.ua.

Костел 

На початку ХХ століття у селі вирішили збудували костел. У мереж й дотепер можна знайти світлини, на яких місцеві мешканці зібралися аби освятити фундамент храму. Фото зроблені у 1907 році.

Мешканці Сокола та навколишніх сіл ухвалили рішення збудувати костел на місці спаленої святині. Населення розпочало збір коштів з допомогою реалізації “цегелки” у формі поштівок із малюнками спроєктованого костелу. Кожна така коштувала 20 копійок.

Не тільки католики збирали кошти. Православні теж долучилися до відповідного заходу та допомагали. Загалом вдалося зібрати 9 тисяч рублів. Це була значна сума на той час. Зібрані кошти дозволили розпочати будівництво.

Фундамент заклали досить швидко. Урочисте освячення відбулося 6 червня 1907 року та супроводжувалося певною помпезністю. Саме в той день були зроблені представлені фото. Місцеві волинські ЗМІ та релігійні видання їх передрукували. До місця будівництва костелу прийшла велика кількість людей. Основна частина з них йшла пішки зі своїх храмів разом із духовенством та іконами. 

Очевидці розповідали, що на захід зібралася велика кількість людей. Місцеві такого раніше не бачили. Це було справжнє свято для краю, яке об’єднало католиків та православних спільною метою. На урочистість прийшло понад тисячі людей з найближчих сіл та віддалених міст.

Будівництво костелу у селі Сокіл контролював К. Тележинський. Він був лучанином. Мулярів запросили з Польщі. У 1909 році сакральну споруду збудували.  

Під час Першої світової війни внаслідок бойових дій храм був пошкоджений і частково поруйнований. У міжвоєнний період небайдужі вірячи знову вирішили його відбудувати. Місцева парафія у 1938 році нараховувала близького дві тисячі вірян.

В роки Другої світової війни святині знову була поруйнована та розграбована радянськими військами. Костел у повоєнний час перетворили на зерносховище. 

У 90-х роках ХХ століття вперше заговорили про те, що споруду мають намір передати у розпорядження вірян. Католики так й не відбували костел та віддали православній церкві Київського патріархату. Сакральна будівля так й стоїть без даху дверей і вікон, без вівтарної частини, виглядає руїною. Великий снаряд, який застряг у стіні будівлі, нагадує про бурхливий період історії.

Старовинна Успенська церква

Успенська церква розташована на краю села у мальовничому гаю. Це надзвичайно колоритна споруда. Її будівництво припало на злам XV-XVI століть. Будівля створена з оборонною метою. Вона має товсті стіни та вузькі вікна. В давні часи приєднувався дерев’яний притвор також до головного кам’яного об’єму. 

Свій сучасний вигляд церква отримала наприкінці ХІХ століття. За часів радянської окупації споруду використовували як склад. У 2011 році богослужіння відновили. У мережі достатньо часто можна побачити інформацію, що будівля була зроблена у 1816 році, але це не так. Навіть за архітектурою храм є значно старішим. Історики вважають, що він побудований понад 500 років тому.

Тривалий час унікальну споруди не могли віддати у підпорядкування до лав Української церкви. Розпорядження щодо реставрації та віддання храму вірянам було оголошено ще у 1997 році. Церква переважно функціонувала у закритому режимі. Як кажуть місцеві, богослужіння могли організовувати тільки на свято Успіння.

Старовинна Свято-Успенська церква розташована на околиці села та вважається однією з найдавніших святинь на Волині. Для багатьох поколінь українців храм отримав сакральне та історичне значення. Будівля зі стрімким дахом та могутніми контрфорсами виглядає дуже ефектно. Споруда фактично є уособленням та зразком оригінальної архітектури зі складною історичною долею. Початок будівництва Свято-Успенського храму в селі Сокіл датується вважається кінець XV – початок XVI століття. У архівних документах споруду також згадують. Зокрема відповідні дані зафіксовані у 1797 році, тому можна стверджувати, що це один із найдавніших саме православних храмів.

У 2011 році у стінах костелу розпочав роботу монастир. Тепер святиня виконуватиме відповідні функції у складі Православної церкви України. Місцеві парафіяни роками приходили на службу та просили аби правили українські священики, а не представники московського патріархату. У невеличкому приміщенні зазвичай збиралося п’ять людей, а на Великдень – понад тридцять. З початком війни усе кардинально змінилося, адже на Вербну неділю було до семи десятків. Тоді й постало питання стосовно передачі Українській церкві храму, який проти волі вірян утримували російські священики. Після масштабного вторгнення російських загарбників у лютому 2022 року місцеві мешканці закликали московських попів якнайшвидше звільнити приміщення.   

Дерев’яний Свято-Троїцький храм

Свято-Троїцький храм збудований на місці старовинного храму, хоча й сама церква давньою. Вона споруджена у 1853 році. Попередня сакральна споруда була створена у XVI столітті. Є документальні підтвердження цих даних. У 1742 році відбулася реставрація церкви, але в 1830 році вона майже повністю згоріла. 

Сучасний храм звели на кошти населення містечка. Будівлю дерев’яної церкви придбали на території села Погіньки Ковельського району. У цій локації вона простояла близько століття.

Функціонуючий дерев’яний храм є типовим для Волині. Він не відноситься до єпархіально-синодальний за проєктом. Дзвіниця встановлена окремо. Колір, звичайно, синій – інших тут мало. Храм у чудовому стані, але інша церква села значно древніша й цікавіша за Троїцьку – Успенська. Саме вона й приваблює більше поглядів туристів та гостей селища. 

Протестантська церква  

Наймолодший храм у селі Сокіл – протестантський. Молитовний будинок відвідує дуже незначна кількість вірян. Пастор Сергій Борух керує парафією.

Він зазначив, що історія створення храму все же не така коротка, адже розпочали будівництво ще у 2000 році. Урочисте відкриття відбулося у 2003 році. Тривалий час на будівництві працювало лише двоє будівельників тому й процес створення церкви був роками.

Прихожанами церкви є 17 членів. Також тут діє недільна школа, яка згуртовує 14 дітей. Сергій Борух сподівається, що святиня розвиватиметься й надалі, але навряд чи можна сподіватися, що кількість парафіян збільшуватиметься у локації, де завжди переважали представники православної, греко-католицької та католицької церков.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.