П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Таємниці Луцької в’язниці: дослідження братської могили    

Археологи у Луцьку дослідили місце страти українців катами НКВС. Під час Другої світової війни російські загарбники масово вбивали людей у центрі міста, пише lutsk-future.com.ua.

Трагічні події відбулися поблизу монастиря Бригідок, на території колишнього Окольного Луцького замку. Фахівці провели відповідні розкопки.

Дослідження на місці розстрілів 

Громадськість міста та й Волині неодноразово закликала до перепоховання загиблих. Міська рада у 2009 році ухвалила рішення стосовно цільової програми з нагоди відзначення пам’яті жертв розстрілів. До відповідних заходів залучили фахівців, які й провели відповідні дослідження. 

Бажаного результату робота так й не дала. Питання стосовно локалізації братських могил було відкритим для обговорення. Кадебісти 1945 році віддали розпорядження вивезти рештки з могил таємно у невідомому напрямку. Все частіше історики наголошували на необхідності подальшого проведення пошукових робіт.

На вулиці Кафедральній у серпні 2016 року розпочали роботи щодо благоустрою проїжджої частини. Археологи отримали можливість організувати відповідні пошукові роботи. Внаслідок відповідних дій виявили місце з масовими залишками людських останків.

У 2017 році комунальники провели масштабний комплекс заходів. На території поблизу монастиря Бригідок провели фіксацію масового поховання. Фахівці також організували розкопки та провели судово-медичну експертизу. Організована була й ідентифікація знайдених людських решток. Робота стосовно вивчення та дослідження трагічного місця в історії Луцька триватиме й надалі. Наразі фахівці проводять заходи щодо аналізу отриманої інформації внаслідок попередніх досліджень.        

Трагічна святиня 

В часи російського самодержавства наприкінці XIX століття будівлю використовували як в’язницю. Під час правління радянської влади та німецької окупації споруда виконувала все ті ж функції. 

Вранці 22 червня 1941 року розпочався наступ гітлерівських військ на Радянський Союз. Німецькі літаки скинули перші бомби на Луцьк. Боєприпаси впали й на територію в’язниці. Одна з бомб розірвалася поблизу центрального корпусу будівлі.

Війська Третього Рейху стрімко наближалися до міста. У зв’язку цим радянські каральні органи вирішили провести розстріли в’язнів. На східному та західному подвір’ях в’язниці вбили усіх, за винятком кількох людей.   

Нагадаємо, органи НКВС у червні 1941 року організували катівні у багатьох містах західної України. У Львові вирішили швидко розібратися з наболілими питанням. На місці масових розстрілів провели меморіалізацію. Історики створили музей-меморіал жертв окупаційних режимів. Об’єкт розташований в приміщенні в’язниці, де каральні органи виконували свої ганебні функції. Очевидно, що й Луцьк повинен брати приклад зі Львова та створити аналогію комплексу пам’яті жертв комуністичного режиму.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.