П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Храми Луцька: історія та факти, про які ви не знали

Важливою частиною архітектурної спадщини Луцька є храми, які дивують неймовірним зовнішнім виглядом, атмосферою та величчю. Проте церкви міста здатні здивувати і своєю давньою історією та цікавими фактами, які повинен знати кожен лучанин, пише lutsk-future.com.ua. Тому пропонуємо дізнатися трішки більше про луцькі храми.

Свято-Троїцький кафедральний собор

Свято-Троїцький кафедральний собор у Луцьку – це центральний та один із найбільших культових храмів Луцька. Навіть із найвіддаленіших вулиць міста можна побачити високі золоті куполи храму, а щонеділі по всьому Луцьку чути дзвони дев’яти стародавніх дзвонів. Собор володіє неймовірною атмосферою умиротворення, тисяча вірян відвідують його, щоб віднайти душевний спокій та гармонію.

Історія Свято-Троїцького кафедрального собору є не менш цікавою та насиченою. Його побудовано на місці стародавнього костелу Святого Хреста, який ще у шістнадцятому столітті заклав польський король Стефан Баторій. У 1643 Агнешка Пашинська – дружина одного земського судді Луцька – придбала землю на території костелу та пожертвувала її для ордену бернардинців. Відтоді у 1737-1755 роках на цьому місці було побудовано костел та монастир бернардинів за проектом відомого архітектора Павла Гіжицького в унікальному стилі рококо. Саме там знаходилась резиденція римо-католицького єпископа. А найрозкішніші палати споруди часто відвідував та зупинявся російський імператор Олександр І. Проте у 1853 році ченці залишили собор і з цього часу монастир почав виконувати найрізноманітніші функції: там було розміщено Волинську воєводську адміністрацію, публічну бібліотеку, міліцію, духовну семінарію та історичний факультет педагогічного університету. Лише у 1992 році видатний монастир Луцька перейшов до парафії Української православної церкви. 

Свято-Троїцький кафедральний собор у Луцьку має унікальний екстер’єр та інтер’єр. Він має форму базиліки та три нефи – великі витягнуті приміщення. Над центральною частиною церкви височіє купол, а на західній стороні фасаду – одноярусна дзвіниця, яка складається з дев’яти дзвонів. Найважчий дзвін Свято-Троїцького кафедрального собору має вагу 2,5 тонни. Собор до сьогоднішніх днів зберіг старовинні елементи декору фасаду з рисами рококо. Найбільшою цінністю храму вважається позолочений дубовий іконостас сімнадцятого століття, який виконаний у псевдо-руському стилі. Це справжній витвір мистецтва, який повинен побачити кожен відвідувач міста. Собор містить також низку стародавніх ікон, наприклад, образи «Вознесіння Хреста Господнього» і «Собор руських святих», виконані у дев’ятнадцятому столітті.   

Петропавлівський костел

Одним із найбільш видатних та значущих католицьких храмів у Волинській області є Петропавлівський костел, історія якого налічує вже понад чотири століття. Це храм-загадка, його стародавні стіни зберігають низку таємниць, які залишили монахи-єзуїти. У костелі панує неймовірна атмосфера старовини та справжнє умиротворення, яке дозволяє відвідувачам перенестися в інший вимір. 

Раніше собор апостолів Петра і Павла був важливою складовою частиною оборонної системи Луцька. Саме тому навкруги нього розташовані масивні вежі та бійниці. Могутні стіни зберігають у собі три підземні поверхи, які раніше служили прилистком під час атак чи облог міста. Петропавлівський собор вважають одним із найбільш таємничих місць у Луцьку. Якщо ви полюбляєте містичність, то похмурі склепіння костелу, стародавні усипальниці, збережені людські кістки та черепи по-справжньому здивують вас. Історики та дослідники до сьогоднішніх днів не знають відповіді на питання, ким  були загиблі під склепінням костелу. У підземеллі храму неодноразово велися розкопки, де було знайдено велику кількість цікавих, стародавніх та історичних речей із побуту лучан.

Собор є однією з найбільш значущих католицьких святинь Волині. Біля нього розташована дзвіниця, яка збереглась до наших днів у чудовому ще з шістнадцятого століття.

Домініканський монастир

Домініканський монастир у Луцьку є першим католицьким монастирем, який з’явився у Волинській області. Споруду, яка збереглась у хорошому стані дотепер, відносять до 1791 року. Проте існування католицьких ченців на території Луцька зафіксовано ще тринадцятим століттям. Упродовж багатьох років монастир вважався головною соціально-культурною будівлею Луцька. На всіх жителів міста та на всі сфери життєдіяльності він мав особливий вплив. Саме в Домініканському монастирі ґрунтувалися установи різноманітних сфер, там вони підтримувались та розвивались. Більш того, всі вищі і середні навчальні заклади, бібліотеки, облікові контори було створено в Луцьку завдяки значним зусиллям та вкладенням монастиря. 

Домініканський монастир пережив аж сім пожеж, складні роки радянської влади, релігійні переслідування. Зараз, у спокійний час, храм зберігає свою стародавню велич та могутність. У наш час будівлю використовує місцева духовна семінарія православної церкви.

Лютеранська кірха

Лютеранська кірха є найбільш унікальною спорудою Луцька, яка, в першу чергу, приваблює своїм незвичним зовнішнім виглядом. Вона з’явилася в місті ще у 1906 році. Тоді це був головний храм лютеранської громади: у ній збиралися німецькі колоністи, які мешкали впродовж 19-20 століття у Волинській області. Будівля зведена в західноєвропейському стилі – неготичному. Кірха функціонувала недовго: вплив радянської влади та Друга світова війна змусили використовувати будівлю в різноманітних потребах. За часів СРСР кірху використовували як місце для зберігання архіву. Коли Україна здобула незалежність, кірху передали баптистській громаді, яка швидко відреставрувала храм. Зараз Лютеранська кірха визнана пам’яткою архітектури та знаходиться в історико-культурному заповіднику. Сьогодні в будинку розміщено «Дім Євангелія», а сама лютеранська громада знаходиться в будівлі біля кірхи – в Будинку пастора.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.