П’ятниця, 13 Вересня, 2024

Вілла адвоката Черевка у Луцьку – унікальна пам’ятка архітектури міста

Напевно кожен житель Луцька проходив біля унікальної вілли, яка розташована на перетині вулиці Сенаторки Левчанівської та Хакімова. Там збереглася велика ділянка землі з будинком та господарським приміщенням, яку побудував у 1920-1930 роках відомий луцький адвокат та член «Просвіти» Юрій Черевко. Історія вілли, як і біографія його власника, цікава та унікальна, пише lutsk-future.com.ua.

Ділянка, на якій Черевко побудував будинок, багата на історію та цікавих діячів Луцька. Вона складається з двох великих частин. Одна з них належала відомому луцькому лікарю Францу Мілашевському, який був лідером Луцького лікарського товариства, активним громадським діячем та учасником низки лікарських комітетів. Черевко відкупив її у 1922 році та на його місці розпочав будувати свій дім.

Друга частина ділянки теж належала видатному лікарю Йосифу Мінінзону. Згодом нею володів відомий у Польщі караїм із Луцька Олександр Мардкович, який був активним дослідником караїмської історії, письменником, редактором та перекладачем. Черевко відкупив і другу ділянку у Мардковича та все, що було побудовано на ній.

Купивши дві ділянки, луцький адвокат став власником землі та нерухомості не тільки в конкретному місці, де знаходиться відома вілла, але й декількох будинків, які розташовані вздовж вулиці Тринітарської (зараз це вулиця Сенаторки Левчанівської).

Таким чином адвокат став власником землі і нерухомості не лише в цій конкретній точці, де є відомий будинок, а й кількох будинків і ділянок уздовж вулиці Тринітарської (тепер Сенаторки Левчанівської). Черевко мешкав у своєму будинку, збудованому повністю з дерева, та обкладеному цеглою. Його він збудував у 1923 році і проживав там із серпня того року.

Унікальність вілли Черевка

Через два роки після побудови будинку Юрій Черевко вирішив розширити його. Він добудував літнє помешкання на піддашші та стайню, яка знаходилась у протилежному кутку ділянки. Із цього часу до 1929 року територія вілли зазнавала розвитку та змін, а сама будівля почала набувати нових обрисів та сучасних рис. Саме тому будинок відрізняється від інших: у ньому Черевко втілив неповторні риси сучасного архітектурного мистецтва, які не втрачають актуальності навіть зараз. Вілла адвоката Черевка є цінною історичною та архітектурною пам`яткою, яка відіграє важливу роль у культурному житті Луцька.

Відділ охорони культурної спадщини Луцької міської ради у 2021 році прийняв рішення подати пропозицію до управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації внести віллу Черевка до списку нововиявлених пам’яток архітектури місцевого значення.

Юрій Черевко: хто він?

Юрій Черевко – активний громадський діяч, який представляв правничий світ волинської інтелігенції в Луцьку. Він – відомий адвокат та активний член організації «Просвіта». 

Нагадаємо, що в Луцьку організація «Просвіта» утворилася ще 1918 році. Це була основна організація в місті, яка активно займалася просвітницькою діяльністю. За сприянням організації в Луцьку створювали бібліотеки, організовували пізнавальні лекції, творчі вечори та розповсюджували пресу. «Просвіта» мала декілька секцій: культурно-просвітню, художню, драматичну, бібліотечну, музичну, фізкультурну та національних танців. Проте проіснувала організація недовго: її закрили у 1932 році, оскільки влада сприйняла їх діяльність, як сепаратистську пропаганду. 

Про Юрія Черевка відомо небагато. Як ми згадували вище, Юрій Черевко був учасником організації «Просвіта», а саме першим керівником правничих порад. Власник вілли, яка розташована біля Старого ринку в Луцьку, однозначно був людиною, яка представляла українську інтелігенцію 20-30-х років. Він відігравав важливу роль у житті тогочасного Луцька і це підтверджує низка документів, які збереглися в міському архіві.

Справи Юрія Черевка

Документи, які збереглися в місцевому архіві Луцька, свідчать про те, що адвокат Черевко захищав українців, іноді євреїв. Він був справжнім професіоналом своєї справи. У документах Луцької повітової «Просвіти», які теж знаходяться у волинському архіві, нескладно натрапити на прізвище видатного Черевка. Багато протоколів зборів члена товариства «Просвіта», які датовані ще 1921 роком, свідчать про те, що Юрій Черевко був головним на всіх зборах. Тому можна вважати, що луцький адвокат був основоположником створення «Просвіти» в Луцьку.

Арешт та смерть видатного лучанина

У 1943 році у віллу Черевка завітали непрохані гості, які прийшли за господарем, але в результаті обшукали його дім. Багато хто вважає, що Черевка «здав» його колега Ізмайлов. Він написав неправдиві доноси німцям, аби врятувати себе і свою родину. У результаті Черевка затримали і ця подія надзвичайно підкосила його. Відомий луцький адвокат опинився у сирій рівненській тюрмі. 

Юрій Черевко вийшов із тюрми наприкінці 43-го року. Про це ніхто не підозрював: одного дня його просто вивели з камери і вивезли. На щастя, не на розстріл, а на волю. Луцькому адвокату недовго вийшло побути з рідними у своєму домі. 13 січня 1944 року він був застрелений.

Багато джерел вказує на те, що його вбив той самий «донощик» Ізмайлов. Винен у смерті Черевка не був покараний. Німці не дозволили нормально поховати тіло луцького адвоката. За словами очевидців, його домовину зробили за декілька годин і в цей же вечір поховали на кладовищі, яке розташоване напроти 4-ї гімназії. Через декілька років біля могили Черевка поховали і його дружину. Як і він, вона померла за дивних обставин і ніхто не розбирався у причині смерті. 

У 70-х роках радянська влада прийняла рішення вирівняти цвинтар із землею, на якому був похований Черевко з дружиною. Його останки перенесли на цвинтар, що на Рівненській у Луцьку. Відтоді відомий луцький адвокат, цвіт української інтелігенції, активний громадський діяч та просвітник спочиває далеко від своєї відомої вілли.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.