Як відомо, у Луцьку, особливо у Старому місті, постійно ведуть археологічні розкопки. Зокрема, безліч артефактів було знайдено під час звичайнісіньких ремонтних робіт на вулицях міста. Цікаво, але станом на початок двадцять першого століття зареєстровано більш ніж п’ять сотень історичних предметів різних часів. Lutsk-future розповість про найцікавіші археологічні знахідки.
Артефакти до нашої ери
Перші археологічні знахідки датовані 1000 роком до нашої ери та 1000 роком нашої ери й таких чимало. Лише наприкінці дев’ятнадцятого століття у Луцьку розпочали активно шукати та досліджувати усі знайдені артефакти.
У 1979 році, розташованому за декілька кілометрів на захід від села Голишів Луцького району, на схилі першої надзаплавної тераси лівого берега Чорногузки, відкритому Г. Охріменком було розкопано понад тисяча квадратних метрів площі та виявлено залишки понад десять наземних й заглиблених жител.
Усі матеріали, які пан Охріменко знайшов на цій території були датовані 4300-4200 роками до нашої ери.
Безліч знахідок, зокрема й фрагментів інструментів та посуду знайшли у Луцьку, селах Лище та Маяках, які датовані четвертим та третім століттям до нашої ери. Племена тих часів, які проживали території сучасного обласного центру, будували житла у вигляді заглиблених камер, поруч з якими були приміщення для зберігання їжі. Також, за даними досліджень, люди будували й домівки над землею.
Серед цікавих артефактів тих часів було знайдено пряслиці для веретена, мотики, зернотерки та розтирачки.
Під час розкопок площею у 2000 кв.м дослідником М. Пелещишиним було виявлено чимало посуду часів трипільської культури та не багато залишків знарядь праці. Також, на території Луцького району біло знайдено декілька житлових приміщень тих часів.
Дослідження нашої ери
Наступні розкопки археологів на території обласного центру були не менш цікавими: знаряддя праці різних племен, жіночі прикраси, посуд, частини житла.
Цікаві могильники віднайшли на території Луцької ОТГ, які датовані III-IV століттям нашої ери. У цих похованнях були знайдені різнокольорові бусини, скляне намисто, кістяні гребні, миски, пряжки, посудини та ножі.
Луцьк історичний
Чимало артефактів були збережені й до наших часів. Зокрема, величний замок князя Любарта, вежа Чарторийських, костел Святих Петра і Павла – ці та інші пам’ятки архітектури є важливою складовою історії нашого міста.
У 2007 році, на ділянці, яка досліджувалася істориками за адресою: місто Луцьк, проспект Волі, 4а,було знайдено унікальні залишки житла. Там, працівниками Охоронної археологічної служби України віднайдено уламки печі, фрагменти гончарних горщиків та керамічний посуд.
Під час археологічних досліджень у замку Любарта було знайдено старовинні монети 1930 року.
Цінна знахідка, який на превеликий жаль був переплавлений у Монетному дворі та повністю втрачений, у вигляді більш ніж сто празьких грошей Вацлава II.
У 2012 році, на території Луцької територіальної громади (село Полонка) було знайдено справжні срібні монети чотирнадцятого століття. Двадцять дев’ять монет викликали справжній ажіотаж черед археологів.
На жаль, у ті роки, досить активно працювали на цій ділянці так звані “чорні” археологи. За думкою більшості експертів, саме ці люди віднайшли більшість срібняків та перепродали їх. Знайдені празькі гроші українськими археологами були передані у Волинський краєзнавчий музей.
Через рік відбулася повна реконструкція Художнього музею (побудований у 18 столітті) в обласному центрі, яка теж принесла чималий “плід”. Під час дослідження стін будівлі було знайдено старовинну пічну систему. Саме через неї приміщення музею весь час “потерпало” від грибку та плісняви.
У тому ж 2013 році, на просторах всесвітньої павутини з’явився допис про те, що було знайдено унікальний артефакт – меч, завдовжки більш ніж 90 см. Один з дайверів віднайшов цікаву історичну річ у річці Стир (десять кілометрів від обласного центру Волині). За рік до цієї публікації стало відомо, що даний меч дуже схожий на артефакт “меч Святослава”. Його, до слова, віднайшли у 2011 році на Хортиці.
Під час реконструкції головної пішохідної вулиці Луцька – Лесі Українки – було знайдено унікальні ніші для зберігання продуктів. Вони датовані 17-18 століттям. Історики впевнені, що ці приміщення використовували, як сучасний холодильник.
Під час розкопок у підземеллях вежі Чорторийських та Колегіуму єзуїтів було виявлено не лише нові ходи, а й чимало цікавих артефактів. У листопаді 2020 року розкопали чашу, датовану 15 століттям. Під час дослідження цього артефакту, історики були впевнені, що дана знахідка була у використанні. Попередньо вважали, що нею користувалися під час з’їзду європейських монархів на початку п’ятнадцятого століття.
Грудень 2020 року став справжньою археологічною знахідкою. Відтак, 11 грудня стало відомо, що під реконструкції дороги по вулиці Сенаторки Левчанівської, під шаром асфальту, було знайдено унікальну трилінку.
У той час, за цією адресою, вже декілька тижнів вели ремонтні роботи. Як зауважив Олександр Котис, начальник відділу охорони культурної спадщини обласного центру, не помітити історичні знахідки було неможливо. Чоловік зауважив, що під старим асфальтним покриттям був не звичайний пісок, а спресований, повний історичних цінностей грунт.
За декілька днів після знайденої трилінки, було виявлено залишки посуду. Проте, за словами пана Котиса, ця знахідка не має вже, на жаль, історичної цінності.
17 грудня того ж 2020 року, під час робіт у Старому місті виявили унікальну монету, яку використовували ще за часів Другої Світової війни. П’ять пфенігів знайшли під час викопування котловану для будівництва житлового приміщення.