Четвер, 25 Квітня, 2024

Як і коли у Луцьку з’явилась електрика: цікаві факти

Зараз без електропостачання неможливо уявити комфортне та зручне життя. Ми стали залежними від електрики у багатьох сферах, пише lutsk-future.com.ua. Проте чи задумувались ви колись над тим, як електрика вперше з’явилась у нашому місті? Історія електропостачання в Луцьку є цікавою та пізнавальною, тому пропонуємо ознайомитися з нею та дізнатися маловідомі факти, які ви не знали раніше.

Шлях від ідеї до її реалізації

Ідея запровадити в Луцьку електропостачання виникла на початку двадцятого століття. Тоді ще ніхто не знав, як правильно її реалізувати, оскільки спеціалістів у цій сфері практично не було. Очевидним було те, що Луцьк не зможе втілити цей задум за власний рахунок. Проте лучан це не зупинило. Із чого розпочалось впровадження електроенергії в місті?

Насамперед почалася переписка Луцької міської управи з різноманітними установами на рахунок впровадження електроенергії в місті. Завдяки цьому про наміри лучан дізналося безліч фірм, які займалися виготовленням ліхтарів. Тоді вони розпочали надсилати місту свої послуги та пропозиції та пропонували доволі дорогі і на той час сучасні світильники. Зокрема Луцьк отримав пропозиції з Києва, Петербурга, Хелма. 

Електроенергію в Луцьку вдалося запровадити спадковому дворянину Альфонсу Людвіговичу Яру, який на той час проживав на Красному (західна частина міста). Він був підприємливим  інженером-електротехніком і завдяки цьому йому вдалося осучаснити тогочасний Луцьк. У 1907 році він звернувся до міської управи з пропозицією надати йому безкоштовно земельну ділянку, на якій Альфонс Яр зміг би за власні кошти побудувати електростанцію та облаштувати постачання електроенергії в місті.

Від ідеї до втілення в реальність

Альфонс Яр до реалізації ідеї підійшов із надзвичайною відповідальністю: він підготував доповідь, у якій розповів про всі недоліки гасового освітлення вулиць, та запропонував, на його думку, кращі альтернативні умови. Заперечень під час громадських слухань не виникало, тому до реалізації ідеї приступили швидко. Відповідно до договору, Альфонс Яр отримав землю для побудови станції. За власний рахунок він побудував електростанцію, а також встановив у місті стовпи, світильники, проклав кабелі для освітлення Луцька в вечірній та нічний час. Окрім цього, Яр отримав можливість зайнятись бізнесом: продавати електроенергію за певну плату. Умови договору дозволяли йому впродовж тридцяти років експлуатувати електростанцію. 

Із чого розпочали будівництво першої в Луцьку електростанції?

Фото – Перший

Після укладення договору та успішних перемовин було визначено ділянку для будівництва електростанції. Вона знаходилась на сьогоднішній вулиці Романюка, що поблизу від Ковельської.  Далі було надіслано проект договору в Технічно-будівельний комітет Міністерства внутрішніх справ у Петербурзі. Там спеціалісти його детально розглянули, внесли декілька коректив та дійшли до висновку, що ідея задовільна та погодили будівництво.

Саму станцію будували недовго: вже через два роки у 1909 вона почала працювати. За умовами договору Альфонс Яр розмістив по місту стовпи зі світильниками та проклав повітряні мережі. Окрім електростанції на її території було збудовано декілька господарських та технічних споруд, а на самій станції був агрегат, який працював на вугіллі та нафті і за рахунок цього виробляв електроенергію.

25 вересня 1909 року відбулася довгоочікувана подія для лучан: у місті вперше запрацювали електричні ліхтарі, проте лише на центральній вулиці. Ліхтарі висіли на великій відстані один від одного, наприклад, на вулиці Лесі Українки (тоді Імператора Миколи І) було декілька світильників.

Коли електрифікували все місто?

Електрифікація по всьому місту почалася вже після 1921 року. На той період Луцьк був воєводським містом і на його теренах було створено товариство «Вольт» працівники якого займалися постачанням електроенергії по всьому місту. 

Із часом Луцьк розпочав активно розвиватись та розбудовуватись і однієї електростанції було замало. Тому було прийнято рішення побудувати ще одну станцію на вулиці Світлій (будівля збережена і дотепер). 

Стрімкий розвиток електростанцій в Луцьку розпочався у 1950-х. Зокрема на Яровиці за проектом архітектором Романа Липки було побудовано ще одну потужну електростанцію. Із цього часу і дотепер Луцьк є повністю освітленим та задовольняє потреби всіх жителів міста.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.