Вівторок, 19 Березня, 2024

Як телефонний зв’язок з’явився у Луцьку

Коли ж з’явився телефонний зв’язок у Луцьку? Напевне, відповідь на це питання дасть мало хто із його жителів. Історія телефонізації міста розпочинається у 1901 році, пише lutsk-future.com.ua. Про неї на сайті  Мonitor Wolynski розповідає Наталія Пушкар, працівниця Волинського краєзнавчого музею.

Першим до свого будинку провів телефонний зв’язок повітовий справник

Повітовий справник М. Колюбакін, який жив на Кічкарівці, затративши власні кошти, з’єднав свій будинок із поліцейським управлінням, що знаходилося в одному з районів Луцька – Красному, і помешканнями двох начальників дільниць — своїми підлеглими.

Телефонний комутатор був розрахований лише на п’ять користувачів. Та невдовзі М. Колюбакін придбав ще два – один з них на 20, в інший – на тридцять абонентів. Охочих телефонізувати свої оселі нараховувалось чимало. Вони оплачували усі необхідні матеріали і роботи з під’єднання мережі. Встановили для них і абонентну плату – 2 рублі на місяць. Це було недешево.

Станом на серпень 1904 року в місті нараховувалося 30 телефонних ліній, станція знаходилася при поліцейському управлінні, котре спочатку було з’єднане з в’язницею, казармами земських стражників, пожежним обозом, міськими дільницями, поштово-телеграфною конторою. Поступово кількість абонентів збільшувалася. Телефонний зв’язок з’явився в банках, готелях, міській і єврейській лікарнях, повітовій управі земського господарства, військових частинах, а також в окремих чиновників.

Після виїзду Колюбакіна із Луцька, управління станцією перейшло до одного  з його родичів, а потім до власника луцької цегельні А. Глікліха. У 1910 році він її передав Луцькій повітовій земській управі. Їй і було надано концесію на проведення в місті телефонної мережі. Вона всіляко сприяла її розвитку. Так, планувала придбати новий комутатор на значно більшість номерів. Було підвищено і абонентну плату до 3,5 рублів на місяць.

На одному із своїх засідань Волинський губернський комітет вирішив з’єднати телефонним зв’язком Луцьк із важливими пунктами повіту, а також із сусідніми містами, адже це давало можливість земському управлінню економити значні кошти.

До речі, викупити право проводити телефонний зв’язок хотіли навіть підприємці, і причому з інших губернських міст, але його надали Луцькому повітовому земству, вважаючи цю справу досить важливою.

Періоди розвитку і занепаду телефонізації у Луцьку

Активно розвивалася телефонізація на Волині в роки Першої світової війни, бо для успішного її ведення був необхідний зв’язок між бойовими позиціями, штабами та для оперативного керування військовими діями.

 Спочатку поштово-телеграфна контора розміщувалася в будинку,  де жила родина Косачів, а в 1916-му – в домі Левензона, який не зберігся до наших днів (сучасний проспект Волі). Її начальником призначили Сергія Вавілова, котрий пізніше став академіком і відомим фізиком. 

Спостерігався значний розвиток телефонного зв’язку в часи Другої Речі Посполитої. Так, у 1925 році пошта, якою керував Вінцент Гентковський, знаходилася на вул. Тадеуша Костюшка,5. На ній працювало аж тридцять службовців, троє телефоністів, технік телеграфу і поштарі. За межами Луцька було телефонізовано три гміни (Чаруків, Полонка, Піддубці). Телефонний комутатор на 200 номерів обслуговував приватні будинки. З’явився телефонний зв’язок у різних установах міста. Поступово налагоджувався міжміський зв’язок. Можна було зателефонувати в Олику, Дубно, Рівне, Ковель, Колки, Торчин, Рожище, і навіть у Варшаву.

Проте в роки Другої Світової війни спостерігався значний занепад телефонізації. Про це свідчать тризначні номери у 1960 році. 

До 1996-го року у Луцьку тривала ера  проводового телефонного зв’язку, поки у лютому не розпочалося встановлення трьох базових станцій компанії UMC (МТС).

Отделение МТС - Луцк
На фото: відділення МТС у Луцьку

І вже 23 березня було здійснено перший мобільний дзвінок: Станіслав Ющик,заступник голови Волинської ОДА зі своїми підлеглими по телефону провів коротеньку нараду. Враження від якості мобільного зв’язку були неймовірними. Тепер він доступний кожному і в життя пересічних громадян приносить неабиякі зручності.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.