Вівторок, 23 Квітня, 2024

Серед сміття знаходять артефакти: у Луцьку тривають розкопки підземелля

У Луцьку біля замку Любарта продовжують археологічні роботи: на цей раз розчищають підземелля, які ідуть від Вежі Чарторийських до приміщення єзуїтського колегіуму 17-го століття, про які раніше не було відомо. Далі на lutsk-future.

Про це розповів «Суспільному» археолог Віктор Баюк.

Як зазначив археолог, підземелля  Вежі Чарторийських у Луцьку датується приблизно 14-15 століттями. Коли розчистять підземний ярус, стане зрозуміло, який вигляд має оборонна стіна з внутрішньої сторони.

 «Ми завжди бачили мурування зовнішнє, яке воно з бойового боку і не бачили внутрішнього», – розповів Віктор Баюк.

Археолог назвав відкриття цього підземелля найважливішою археологічною знахідкою з часів незалежності України.

Західна стіна колегіуму збудована частково з цегли і вапнякового каменю. Вона, судячи з відкриття, слугувала окольною та оборонною стіною міста.

Підземелля відкрили випадково: близько чотирьох місяців тому на них натрапили під час реставрації підлоги в колишньому єзуїтському колегіумі.

Підземелля знаходяться у Вежі князів Чарторийських, зараз тут досліджують сім кімнат. У одній із них є хід. Раніше про ці кімнати не було жодної документальної згадки. Їхня приблизна площа – більше ніж сто квадратних метрів.

«Зараз важко сказати, з чим це пов’язано, але в комплексі підземель колегіуму забудовники зробили хід, не ховали його, бо тут є арка, а там галерея, коридор і невелика кімната. Поки ми намагаємося з’ясувати, для чого вона потрібна була», – розповів археолог Віктор Баюк.

Зараз розчищення підземелля у самому розпалі: допомагають це робити студенти-історики луцького університету.

Вони знімають ґрунт в одній з кімнат, аби вийти на рівень підлоги, яка була спочатку.

«Серед сміття знаходять артефакти», – розповів студент Мирослав Зінчук.

Один зі студентів натрапив на плитку з оздоблення кімнати. На ній видно знак фірми. Спочатку він вирішив, що  плитка має стосунок до єврейської громади Луцька. Однак, як з’ясувалося, це – герб польської фірми.

Як повідомляють студенти-археологи, у кожній із кімнат є характерна знахідка – золота підкова.

Як повідомив археолог Віктор Баюк, на розчищення підземель єзуїтського колегіуму потрібно 240 тисяч гривень. Ці гроші надає Луцька міська рада.

Звісно, підземелля, які знайшли зовсім поряд із замком Любарта, цікавлять лучан та багатьох українців загалом. У майбутньому  планують зробити можливими для відвідування знайдені підземелля. Їх хочуть відповідно оформити, облаштувати експозиції, наситити інтерактивом.

Потрапити туди можна буде після реставрації, щоб було безпечно для відвідувачів. Однак точного часу завершення розкопок археологи не називають.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.