Четвер, 28 Березня, 2024

Скарби Луцька та Волині: найвидатніші археологічні знахідки регіону

Волинь – регіон надзвичайно багатий не лише на природні надбання, але й на археологічні. До наших днів багатьом археологам вдавалося знаходити визначні знахідки, коштовності, які творять історію краю. Археологічні знахідки дозволяють сучасникам дізнаватись історію предків, їхні звичаї, традиції та побут, пише lutsk-future.com.ua. Саме тому пропонуємо ознайомитися з добіркою найвидатніших та найцікавіших скарбів, які знайшли на Волині.

Монети Арабського халіфату 

Справжньою дивиною та несподіванкою як і для археологів, так і для жителів Волині, було віднайти монети Арабського халіфату в селі Кримне Старовижівського району. Саме там, на березі озера Димень, архітекторам вдалося знайти поясний набір давньоруського дружинника та дві арабські монети. Знайдені кошти Арабського халіфату – це надзвичайно цінний артефакт. Вони датуються 786-809 роками, їх було випущено в місті Медінат-ас-Салам.

Луцькі підземелля

Луцькі підземелля не перестають дивувати і дотепер. Це одне з найбільш таємничих та містичних місць Волині, яке зберігає свою унікальну історію і археологічні знахідки. Найвидатнішою знахідкою підземелля були розкопані будівлі сімнадцятого століття, які зберегли унікальні ніші для збереження продуктів. У самому підвалі архітектори знайшли погрібець на 1,5 метра. Ймовірно, його використовували як холодильник, оскільки в таких заглибинах зберігається доволі низька температура. Така знахідка є чудовим прикладом побуту наших предків, їхнього способу життя та звичаїв.

Князівські печатки на Шацькому городищі

Під час археологічних досліджень на Шацькому городищі було знайдено три вислі печатки. Одна печатка на лицевій стороні має зображення святого Андрія, тому вчені припускають, що вона належала княжому наміснику одинадцятого століття. На лицевій стороні іншої печатки зображено погруддя архангела Михаїла. Друга печатка належала великому київському князю Святополку Михайлу Ізяславовичу (1050—1113). Такий тип печатки використовувався після Любецького з’їзду князів 1094 року в місті Любечі, метою якого було домовитися про припинення міжусобиць і об’єднання для боротьби проти половців, які плюндрували руські землі.

Хліборобське поселення у Ратневі

У Ратневі Волинської області було розкопано унікальне хліборобське поселення. Йому орієнтовно більше семи тисяч років. Навколо самого поселення археологам вдалося віднайти рідкісні пам’ятки різних періодів: починаючи кам’яним віком, закінчуючи похованнями червоноармійців під час Другої світової війни. Також було знайдено унікальну кераміку лужицької культури ранньозалізного віку, кістки домашніх улюбленців, різноманітні кам’яні знаряддя праці, кресало тощо. До наших часів у хліборобському поселенні збереглися шість печей, де археологи знайшли спеціальні місця для випікання хліба – щелепи. 

Розкопки у древньому Володимирі-Волинському

Метою розкопок у Володимирі-Волинському було дослідження місця розташування замку польського короля Казимира. Археологам вдалося відкрити фундаменти стіни та вежі його замку, які збудували наприкінці чотирнадцятого століття. Це місце має славу як одного з найтрагічніших на Волині: там було розстріляно мирне населення, а також військових через невідомі причини. На місці, де було розташовано замок короля Казимира, археологи відкопали більше трьохсот поховань, серед яких були як і військові, так і цивільні та навіть діти. Окрім поховань, на місці замку віднайшли монети різних періодів, побутові речі, унікальні польські ґудзики та одяг жертв. Серед дорогоцінних знахідок можна виокремити зброю, прикраси з благородних металів та торгові пломби.

Середньовічний Лучеськ

Під час досліджень археологів у Луцьку (а саме забудови по вулиці Кафедральній, 13), було знайдено рідкісний металевий гаманець 1930-х років. У ньому збереглися дві золоті обручки та п’ять срібняків часів Миколи ІІ.

Монастир Святої Трійці 

Під час досліджень монастиря Святої Трійці у Маневицькому району було виявлено фундаменти стародавнього дерев’яного храму, поховання невідомих монахів, а також величезну кількість унікальної кераміки, прикрас та монет, які датувалися шістнадцятим століттям. Найбільш визначною знахідкою у монастирі Святої Трійці були кахлі з гербами родини Чарторийських та фрагмент тарілки з написом «Всякоє даяниє да будет благо». Як свідчать історичні джерела, будівництво монастиря відбулося в середині шістнадцятого століття за указом мецената Михайла Чарторийського. Сам меценат заповідав поховати себе на території монастиря. Зараз на його місці стоїть пам’ятний хрест.

Полонківський скарб

Неподалік Луцька на березі річки Чорногузки в селі Полонка проводили розкопки, де знайшли стародавнє багатошарове поселення, яке датується добою від бронзи до середньовіччя. Там було знайдено не лише монети, але й кераміку, господарські ями та житла. Археологам вдалося і відкопати унікальну кераміку давньоруських часів, уламки свинцевої пломби, яку виготовляли у середньовіччі, та залізне кресало. Монети, знайдені на Полонці, були двома срібними динарі ями короля Сигізмунда ІІ Августа та один срібний гріш Альбрехта Гогенцоллерна (першого прусського герцога та останнього великого магістра Тевтонського ордену).

Це ще далеко не всі найвидатніші скарби, які довелося віднайти археологам на Волині. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.